Bu Ürüne Bakanlar Bunlarada Baktı
2019 Diyanet Mülakat Sınavlarına Hazırlık Kitabı İsa Atcı - Deneme Yayınları - 9786058460911
Barkod: 9786058460911
Baskı Tarihi: 2019
Sayfa Sayısı: 430
Ebat: 16x24
Baskı Yeri: Ankara
Baskı Sayısı: 2.Baskı

2019 Diyanet Mülakat Sınavlarına Hazırlık Kitabı İsa Atcı

Fiyatı:34.90TL55.00TL
Kazancınız 20.10TL
   

Sepete EkleGönder
taksit

2019 Diyanet Mülakat Sınavlarına Hazırlık Kitabı İsa Atcı

Bu kitap, alanında uzman, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Diyanet İşleri Uzmanı olarak görev yapan İsa ATCI tarafından hazırlanmıştır.

Bu çalışma bir DHBT veya MBSTS kitabı değildir. Alanında İLK ve TEK olan bir mülakat sınavı çalışmasıdır.

KİTABIN HAZIRLANMA NEDENİ
• Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olma yolunda çaba sarf eden binlerce kardeşimiz, DHBT sınavından başarılı olduktan sonra açılan mülakat sınavlarına girmektedirler. Keza Başkanlık personeli de zaman zaman değişik nedenlerle (nakil, görevde yükselme, hac, yurtdışı, kariyer vb.) mülakat sınavlarına girmektedirler. 
• Bu çalışmanın iki temel hedefi vardır:
1. Yapılan sınavlarda Komisyonun huzuruna çıkacak adayların donanımlı, bilgili ve öz güven sahibi olmalarını sağlamaktır. Varsa bilgi eksikliklerini gidererek ileri bir seviyeye erişmelerine ve Komisyon karşısında mahcup olmadan sınavda başarılı olmalarına katkı sağlamaktır. 
2. Görevi başında bulunan din görevlilerinin temel dini bilgiler ve genel kültür alanlarında bilgi eksikliklerini gidermelerine ve bilgi birikimlerini artırmalarına katkı sunmak,
• Bu çalışmayla büyük bir ihtiyacı giderdiğimizi düşünüyoruz. Bizi bu çalışmayı ortaya koymaya sevk eden neden, yazılı sınavlarda gereken başarıyı gösterdikten sonra adayların; “Şimdi mülakata nereden, nasıl hazırlanacağım? Sorumlu olduğumuz birçok kitap var.” şeklinde ki serzenişleri, umutsuzluk ve çaresizlik belirten cümleleri olmuştur. Zira yazılı test sınavları (MBSTS ve DHBT) için, çokça hazırlık dokümanı ve hazırlık kitapları mevcut iken, mülakat sınavlarına yönelik olarak hazırlanmış tek bir kitap bile maalesef bulunmamaktadır. Bu durum adayı farklı alanlarda yazılmış birçok kitabı baştan sona çalışmak durumunda bırakmakta ve bu tablo daha en başında moral bozukluklarına ve motivasyon kayıplarına yol açmaktadır.

KİTABIN USULÜ VE İÇERİĞİ
• diyanet mülakat sınavlarında 2 cilt İlmihal, 1 cilt Siyer-i Nebi, 1 cilt Dini Kavramlar kitabı, Kelam/Akaid, 1 cilt Dualar kitabı, Tecvid kitabı adayın gözünde büyümekte ve çalışma azmi kırılmaktadır. Bu eserlere Genel Kültür ve Tefsir-Kur’an İlimleri gibi ilim dalları da eklenince kendisini daha ağır bir yük altında hissetmektedir. Kaldı ki bu kitaplarda konular uzun uzadıya detayları ile ele alındığından sınava yönelik bir okuma ve çalışma yapması ve kendisiyle seyahat ve çalışma ortamlarına taşıması da zor olmaktadır. 
• Bu çalışma; İlmihal, Kelam/Akaid, Siyer, Tefsir ve Kur’an İlimleri, Tecvid, Genel Kültür, Dualar, Dini Kavramlar ve Deneme Sınavları ana bölümlerinden oluşmaktadır. Sınav komisyonunun tavsiye ettiği eserlerden faydalanılarak hazırlanmıştır. Son bölümde ise “Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Yeterlikleri” ne yer verilmiştir.
• Kitabımız, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan “Personel Yeterlikleri” dikkate alınarak ve Başkanlık tarafından tavsiye edilen eserlerden istifade edilerek hazırlanmıştır.
• Kitabımızda “sorulmuş sorular” ve “sorulması muhtemel sorular” verilmeye çalışılmıştır. Dolayısıyla biz bu kitapta, faydalanmak isteyen herkese doğru ve özet bilgiler sunmayı ve sınav komisyonunun huzuruna özgüvenle çıkmalarını temin etmeyi hedefliyoruz. 
• Kitap, sade bir dille yazılmıştır. Her seviyeden adayın kolayca anlayabilmesi ve istifade edebilmesi için akademik bir üslup değil, sade ve yalın bir üslup tercih edilmiştir. 
• Mülakat sınavlarında diploma ayırımı yoktur. Yani; lisans, önlisans ve lise mezunlarına sorulan sorular DHBT sınavında olduğu gibi farklı değildir. Tüm adaylara aynı düzeyde soru sorulmaktadır. Dolayısıyla bu kitaptan diploması ne olursa olsun tüm adaylar istifade edebileceklerdir. 
• Kitabımız, bir “konu anlatımı ve soru bankası” kitabı değildir. Mülakat sınavı tarzında 650 adet “Soru” ve bu sorulara verilebilecek “Cevab”ı ihtiva etmektedir. Cevaplar özet halinde verilmiş olup, detay bilgilere boğulmamıştır. 
• “Dini Kavramlar” bölümünde 250 adet “Dini Kavram”, anlamlarıyla birlikte alfabetik olarak verilmiştir. 
• 20 adet “Deneme Sınavı” oluşturulmuştur. Bu sınavlarla kendinizi sınamanız ve seviyeniz hakkında fikir sahibi olmanız hedeflenmiştir.
• Çalışmamız, sadece sorulan sorulara verilen cevaplarla sınırlı değildir. Bazı cevaplar için ayrıca “Not”lar eklenmiştir. 
• Konu başka cümleler ile ifade edilerek sorulabilecek türde ise buna da işaret etmek için “Dikkat” başlığı altında muhtemel soru şekilleri zikredilmiştir. 

KİTAP ŞU SINAVLARA HİTAP ETMEKTEDİR:

  • AÇIKTAN VE SÖZLEŞMELİ ATAMALAR (4B VE YURTDIŞI SÖZLEŞMELİ DİN GÖREVLİSİ)
  • VEKİL VE FAHRİ GÖREVLENDİRMELER

 

  • YURTDIŞI DİN GÖREVLİLİĞİ SINAVI
  • HAC – UMRE GÖREVLENDİRME SINAVI
  • KURUM İÇİ VE KURUMLARARASI NAKİL SINAVLARI

 

  • KARİYER SINAVLARI

-Baş / Uzman İmam Hatip

-Baş / Uzman Kur’an Kursu Öğreticisi

-Baş / Uzman Müezzin Kayyım

 

  • GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARI

-Şube Müdürü

-Eğitim Uzmanı

-Din Hizmetleri Uzmanı

-Şef

Mustafa Açık 27/10/2017
3 yorum


Müfredat ezberleri varmi
Leyla Açık 19/03/2017
3 yorum


Kuran kurs mulakati icin uygunmudur
Selami Açık 14/01/2017
3 yorum


ÇOK İYİ HAZIRLANMIŞ BİR KİTAP.. ALLAH RAZI OLSUN.

Yorum Yap

Adınız:Artıları
Eksileri
Yorumunuz:
Fotoğraf Ekle
Foto Link (url):
Doğrulama kodunu giriniz:


Etiketler:9786058460911